| Customization: | Available |
|---|---|
| Work Forms: | Hydraulic Pressure |
| Processing Technics: | Hot Press |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| HOT PRESS MACHINE | |
| Model | BY214*8/16(3)H1RC |
| Total pressure | 1600KN |
| Working layer | 3 |
| Platen No.& Size | 4-2500x1300x42mm(Covered with mylar) |
| Platen opening | 120mm |
| Cylinder No.& Dia | 10 pieces x φ85mm |
| Max temperature | 120ºC |
| Heating way | Electric heating with thermic oil |
| Heating medium: | Thermic oil |
| Installation power | 4+0.75+48KW |
| Platen opening way | Automatically |
| Closing speed | 30mm/s |
| Loading way | Length side, Manually |
| Voltage | 3PE 380V 50Hz |
| Gross Weight | About 8000.00 kg |
| Gurantee | 1 year for machine frame, 6 months for electrical parts |
| Remark | The S.S Platen is prepared by user |

