| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | One Year |
| Work Forms: | Hydraulic Pressure |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| HOT PRESS MACHINE | |
| Model | BY214×8/12(3)H1RC |
| Total pressure | 1200KN |
| Working layer | 3 |
| Platen No.& Size | 4-2500x1300x42mm(Covered with mylar) |
| Max. Pressure | 3.7kgf/m2 |
| Platen opening | 120mm |
| Cylinder No.& Dia | 8 pieces x φ85mm |
| Max temperature | 120ºC |
| Heating way | Electric heating with thermic oil |
| Heating medium: | Thermic oil |
| Installation power | 4+0.75+48KW |
| Platen opening way | Automatically |
| Closing speed | 30mm/s |
| Loading way | Length side, Manually |
| Voltage | 3PE 380V 50Hz |
| Packing | Bare but properly secured |
| Gross Weight | About 7500.00 kg |
| Overall size | L3650xW1710xH2110mm |
| Container need | 1X20'GP |
| Delivery time | 20 working days |
| Gurantee | 1 year for machine frame, 6 months for electrical parts |
