630mm Wide Heavy Duty Planning Woodworking Machinery Thicknesser Planer
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | One Year |
| Type: | Double-sided Pressure Planer |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Fast Delivery
Low MOQ
Customization from Samples
Overseas Agent/Branch
The supplier can deliver the goods within 30 days
The MOQ for the supplier's products is 1
The supplier provides sample based customization services
The supplier has overseas agent/branch(s)
Sign In to see all verified strength labels (14)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CH106C
- Working Depth
- 8mm
- Working Width
- 630mm
- Drivetrain
- Feed Drivetrain
- Enter Method
- Mechanical
- Motor Power
- 11kw
- Cutter Shaft
- 2
- Spindle Speed
- <5000rpm
- Process Type
- Heavy Processing
- Certification
- CE, ISO
- After-sales Service
- Free Service on Internet
- Feeding Speed
- 3-18m/Min
- Max Planning Width
- 630mm
- Max Planning Depth
- 8mm
- Mini Planning Length
- 220mm
- Working Thickness
- 5-255mm
- Weight
- 1000kg
- Transport Package
- PE Film
- Specification
- 1600*1380*1430mm
- Trademark
- CHANCSMAC
- Origin
- China
- HS Code
- 8465920000
- Production Capacity
- 20 Sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 117.00cm * 86.00cm * 150.00cm
- Package Gross Weight
- 600.000kg
Product Description

630mm Wide Thicknesser Planer
1. Heavy duty design, stable and more durable
2. Digital display and keyboard design for thickness setting, high precision
3. Spiral cutter shaft with 6 grooves blades can make sure low noise, smooth planning and high efficiency running
4. Machine is equipped inverter, the feeding speed can be adjusted accordingly and conveniently
5. Planer working table is supported by 4 pieces pillars, lifting stable and precision.

2.Parameter:
| Model | CH106C |
| Spindle speed | 5000r/min |
| Feeding speed | 3-18m/min |
| Max planning width | 630mm |
| Max planning depth | 8mm |
| Mini planning length | 220mm |
| Working thickness | 5-255mm |
| Motor power | 11KW |
| Lift motor | Yes Auto lifting. With digital display and precision thickness setting |
| Weight | 1000kg |
| Stepless speed |
3.Detailed Images:

4. After-sale service:
1. Engineers available to serve and train customers overseas.
2. Machine guarantee is one year.
3. English manual and PPT installation and operation file with pictures step by step.
4. Whole life technical support for CHANCSMAC machinery.
5.FAQ:
List some questions customers care about, if you have more quotations, please feel free to contact us
1. Q: What's the MOQ?
R: One set will be ok.
2. Q: Provide customized machine Yes or NO?
R: Yes. We have professional designers and engineers to supply customized machines.
3. Q: What is payment terms?
R: 30%T/T in advance, the balance paid before shipment after inspection.
4. Q: What is the warranty time?
R: One year.
5. Q: Do you have the machine running video?
R: https://youtu.be/6ohnaurv5aI


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Thicknesser/Planer
- 630mm Wide Heavy Duty Planning Woodworking Machinery Thicknesser Planer
Related Categories
Hot Searches
More