| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | One Year |
| Work Forms: | Hydraulic Pressure |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| Product name | LAMINATING HOT PRESS MACHINE |
| Model | BY214×8/12(3)H1RC |
| Total pressure | 1200KN |
| Working layer | 3 |
| Platen No.& Size | 4-2500x1300x42mm(Covered with Mylar) |
| Platen opening | 120mm |
| Cylinder No.& Dia | 8 pieces x φ85mm |
| Max temperature | 120ºC |
| Heating way | Electric heating with thermic oil |
| Heating medium: | Thermic oil |
| Installation power | 4+0.75+48KW |
| Platen opening way | Automatically |
| Closing speed | 30mm/s |
| Loading way | Length side, Manually |
| Voltage | 3 Phase, 380V, 50Hz, or customized |
| Packing | Bare but properly secured |
| Gross Weight | About 7500.00 kg |
| Container need | 1X20'GP |



