| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Feature: | Automation, High Efficiency |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| Product name: | COLD PRESS MACHINE |
| Model: | BY814X8/50 |
| Total pressure: | 5000KN |
| Working layer: | 1 layer |
| Working table Size: | 2700x1370mm |
| Opening: | 1500mm |
| Stroke: | 1000mm |
| Main cylinder No.& Dia: | 4-φ240mm |
| Raising cylinder No.& Dia: | 2-φ85mm |
| Installation power: | 5.5kw |
| Loading way: | Length side, Manually |
| Voltage: | 3PE 380V 50Hz |
| Packing: | Bare but properly secured |
| Gross Weight: | About 17500.00kg |
| Container need: | 1x40'HQ |