| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | One Year |
| Work Forms: | Hydraulic Pressure |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

Case assembly machine is also called cabinet assembly machine. It is used for cabinet/cupboard, closet/wardrobe assembly. 3 sides pressure all are applied with hydraulic system, which can make sure the sufficient pressure to well connect. Max working length: 2500mm. Max. Working width 700mm. Max working height is 1300mm.
| Model | AP2507-CH |
| Voltage | 380V, 50Hz |
| Working table size (Length x width x height) | 2500x700x1100mm |
| Hydraulic power | 4KW |
| Table lifting cylinder | 2 pcs |
| Top pressure cylinder | 8 pcs |
| Side cylinder | 3 pcs |
| Overall size | 3420x900x2250mm |
| Total weight | 1000kg |
